De fedeste serier på TV - globalt
Se omtv.dk på: Iphone - touch - iPad
Front > Absolut hot > Canada gør det igen med "The Bridge"

Canada gør det igen med "The Bridge"

mandag 8. marts 2010, af Tom Dissing

Canadas dramaproduktioner er ofte herhjemme blevet sammenlignet med vores lokale dramaproduktioner.
Dette mest fordi Canada og vores produktioner flere gange har konkurreret om alt fra Emmy til andre priser, som "bedste ikke amerikanske" nominering.
Det har Canada taget ilde op.
I stedet for at blive sure, har de dog bare vundet priserne, hvilket der er en god grund til.
Uden at sige for meget, er størrelser som "Intelligence", og nu "The Bridge" simpelthen i en anden kaliber.
Og selv om at vi her på stedet er voldsomt betaget af "Intelligence", løber "The Bridge" totalt fra forgængeren, allerede i piloten, der netop er blevet sendt i USA/Canada.
Handlingen, er måske ikke specielt forskelligt fra "forgængeren", men der er slet og ret så meget dynamik i historien, at det nærmest er svært at få det hele med.
Og selv om at "Intelligence", kiggede på "forbryderne" mens "The Bridge" følger de menige politifolk på netop "The Bridge", der kunne skrives om til "Station1" i København, er der mange paraleller.
Afdelingen tager sig nemlig af de grimeste ting i området, og ligner dermed "The Shield" ganske meget.
Forskellen er blot at "ledelsen", der bor i deres fine kulisser, ikke vil finde sig i at den meninge politimand blander sig i deres beslutninger, eller anfægter noget som helst de har besluttet.
Og da "Frank" vælger at åbne munden, sker der ting og sager.
"Frank", der spilles af Aaron Douglas får med andre ord bunker af problemer, da han beslutter sig for at "organisere" de menige politifolk.
Ikke i en fagforening, men mere i en slags klub, der ikke længere gider finde sig i at ledelsen lader unge politifolk dø i situationer hvor det ikke er nødvendigt, og efterfølgende truer med alt fra straffesager, til det der er langt værre, hvis det passer i deres kram.
Problemet for "Frank" er derfor oplagt nok at hans "nye gruppe" ikke har plads til korrupte politifolk.
Og da konflikten mellem "ledelsen" og de meninge medarbejdere har givet alt for meget plads til netop korruption, ansporet af ledelsen der ingen problemer har med at være korrupte, er det altså pludslig også "Frank"s problem, da han vælger at samle "byens" politifolk.
Ledelsen bryder sig nemlig ikke om at politifolkene - pludselig - ikke kan trynes som de plejer, hvorfor "Frank" lynhurtigt er ude i problemer, han end ikke anede eksisterede, før han valgte at samle de meninge medarbejdere.
Piloten, der er på 90 minutter når i den forbindelse både at dække det sidste år, før "idag". De sidste par uger efter han er blevet valgt, kombineret med 30 personer karraterer, og forholdet mellem alle medvirkende.
Og naturligvis meget mere.
Alt sammen noget der er med til få serien helt op i superligaen af "gode historier", der i den grad er værd at se.
Om det nogen sinde bliver muligt her i landet, svæver indtil videre i det uvisse.
Omvendt, sender Kanal5 jo en canadisk serie for tiden. Og da der også er en smule action i den, kunne man jo håbe på at det bliver "The Bridge" der overtager det slot.
Som en interessant detalje er det stort set kun Aaron Douglas, der spiller "Frank", der kendes herhjemme.
Han har - blandt andet - hele 66 episoder i BSG, som "Chief Galen Tyrol" på samvittigheden.
Ona Grauer, der spiller Abby St. James, er dog ikke helt til at overse, da hun ser ud til at få en voksende rolle i serien.
Skulle du kende hende, kan det være fra netop "Intelligence", hvor hun stort set var med hele vejen igennem.
Mere aktuelt har hun såmænd også en pænt vigtig rolle i "SGU Stargate Universe", hvor hun holder moralen og andet, oppe, hos et par af de medvirkende.
Serien, er oplagt nok allerede blevet et pænt hit i både USA og i Canada, hvor den netop bliver sammenlignet med "Intelligence", da der rent faktisk er et sammenfald mellem spillere, og handling, ganske som at der slet og ret - ser ud til - at være tale om en forbandet spændende serie.
Som altid med større ting, er der oprettet et site til formålet, her, hvor det er muligt at se alt fra episodeliste, til en masse andet.
Herunder en promo, hvor det tydeligt ses at det hjælper at tage en F23er med, når det skal se godt ud.

Lav et svar til denne artikel her eller på Facebook herunder

omtv.dk