De fedeste serier på TV - globalt
Se omtv.dk på: Iphone - touch - iPad
Front > Døde serier > Lidt nostalgi med The Dresden Files

Lidt nostalgi med The Dresden Files

onsdag 3. februar 2010, af Tom Dissing

Selv om at vi generelt er oppe på beatet her på stedet, er der også tid til - ind imellem - at være lidt nostalgiske.
Og da vi smed "The Dresden Files" på afspilleren her forleden, i ren arrigskab over endnu en Olsen bande film på DR, slog det.
Serien, der blot nåede at blive - næsten - en sæson lang, tilbage i 2007 i USA, er faktisk rigtig fed.
Endnu mere morsomt, er den mængde af spillere der siden er kommet "videre".
I den grad.
Paul Blackthorne, der har den ledende rolle som "forhutled heks", der kan mere end godt er, meldte sig skyndsomt som en slags første elsker i "Lipstick Jungle", mens Valerie Cruz, såmænd blev en rigtig sej vampyr i "True Blood".
Og så var det at det slog os.
Hvad skete der egentlig med de andre spillere.
Specielt femte afsnit, slår nemlig ret hårdt på den front.
Her spiller Joanne Kelly nemlig en ret sej vampyr, hvorfor vi - et kort øjeblik - troede at det var hende der var kommet videre med "True Blood".
Det var det såmænd ikke.
Hun optrådte i stedet - i en voldsom neddresset version - i "Warehouse 13", sidste efterår.
En rolle hus efter sigende skulle vende tilbage til, engang til sommer.
Det er derimod Valerie Cruz, der er med i anden sæson af "True Blood", hvilket overrasker, selv om at det bestemt klæder denne spiller at dresse op.
Femte afsnit, byder også på en rimelig "vovet" vampyr, spillet af Laura Vandervoort.
Ikke en spiller vi kender meget til, her i landet, endnu.
Og så alligevel.
Hun er nemlig også kommet videre.
Dette som en tilsvarende neddresset "Lisa" i "V" ( 2009 versionen) der kommer her til landet til ( enten februar eller april, red. )
Med andre ord, tyder et eller andet på at de nævnte spillere i den grad havde hvad der skulle til, men at seerne ikke synes godt nok om de cocktail, til at de gad kigge med.
De serier som spillerne nu er med i, er der til gengæld intet at udsætte på.
Heller ikke på deres seertal, der har det rigtigt fint.
For uindviede handler "The Dresden Files" om Harry Dresden ( wizard P.I ), der i hvert afsnit bliver nærmest overbebyrdet med problemer, som han så klarer med magi.
Historier der er baseret på foreløbig 11 bøger som Jim Butcher har skrevet.
Og da han er - cirka - ligeså produktiv som Charlaine Harris, der har skrevet Sookie Stackhouse bøgerne, er der vel ikke meget andet at gøre end at kaste sig over bogversionen af historierne om Harry Dresden.
For specielt interesserede kommer der - morsomt nok næsten samtidigt - nye bøger fra begge forfattere i løbet af april, hvorfor du kan læse mere hvad der sker med Sookie i bog nummer - cirka - ti, mens Harry Dresden altså er nået til bog nummer cirka 11.
Så vidt vides er serien ikke sendt herhjemme. ( sig endelig til hvis den har været sendt, red. )
Her en promo, fra da serien kørte i USA. ( der blev lavet op imod 25 af slagsen, så der er masser at tjekke på youtube, hvis du er interesseret. )

Lav et svar til denne artikel her eller på Facebook herunder

omtv.dk